1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı

LEAD Network Türkiye Üyeleri,

Bugün bizler gibi, ülkesi için, toplumu için, gelecek güzel günler için üretenlerin, çalışanların, emek verenlerin günü…

Tarihçesi 1856 yılına kadar uzanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nın çıkış noktası; bu tarihteAvustralya/ Melbourne’de taş ve inşaat işçilerinin, çalışma saatlerini azaltmaya yönelik protesto yürüyüşleri oldu. Ardından ABD’nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs 1886’dan itibaren iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadele, 1889’da Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın Paris Kongresi’nde ‘işçilerin ortak bayramı’ olarak kabul ediliyor ve günümüze kadar devam ediyor.

Bugün de pandemi sürecini en az kayıpla atlatmak, iş dünyasında kadın-erkek eşitliğinin sağlamak gibi pek çok alanda tüm gücümüzle çaba sarf ediyoruz. Özellikle yaşadığımız koronavirüs salgını sürecinde, sektörümüz gereği toplumsal sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu bir kez daha anladık. Çünkü emek vermenin, zorlu bir süreçte büyük bir fedakarlıkla çalışmanın, bizlerden hizmet ve ürün bekleyen, bize ihtiyaç duyan insanların ihtiyacını karşılamanın ne demek olduğunu hepimiz derinden hissettik.

Başta siz değerli LEAD Network Türkiye üyeleri olmak üzere hepimizin özverili emek ve çalışmalarının bir sonucu olduğunun bilinci ile ‘1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Günü’ bir diğer adı ‘Emek ve Dayanışma Günü’nü en kalbi duygularımla kutlar; aydınlık bir gelecek için üretmekten, çalışmaktan vazgeçmediğimiz iş hayatında kadın-erkek dengesinin daha hissedilir olduğu nice uzun yıllar dilerim.

Aysun Zaman
LEAD Network Türkiye Başkanı