18 Nisan 2018 – Liderlikte Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Konferansı

LEAD Network Türkiye, 18 Nisan 2018 tarihinde Liderlikte Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Konferansı’nı gerçekleştirdi. Konferansta özel sektör, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadını güçlendirmek için yapılması gerekenler, çeşitlilik, istihdamda ve yönetimde kadın gibi konular masaya yatırıldı. Coca Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent de konferansa konuşmacı olarak katılanlar arasındaydı.

Perakende ve tüketici malları sektörlerinde çalışan kadın liderlerin desteklenmesi, sayılarının artırılması ve gelişimlerine katkıda bulunmak hedefiyle çalışmalarını yürüten LEAD Network Türkiye, 18 Nisan’da İstanbul Tekfen Tower’da üyeleri için “Liderlikte Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” başlıklı bir konferans düzenledi. Konferansta Coca-Cola’nın Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent başta olmak üzere UN Women’dan Meral Güzel, Nielsen İnsan Kaynakları Direktörü Ebru Odabaşı ve Sinir Bilim Uzmanı Dr. Kerem Dündar sunumlar gerçekleştirdi. Power of Happiness kurucusu Tijen Mergen’in moderatörlüğünde yapılan panelde. Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü, Unilever Kanal ve Kategori Geliştirme Direktörü Pınar Öztürk, Coca-Cola İçecek Straeji ve İş geliştirme Müdürü Meltem Metin ve P&G Ticari Pazarlama ve E-Ticaret Kanal Direktörü Gaye Narmanlı şirketler içinde çeşitliliğin uygulanma yollarını konuştu. LEAD Network Türkiye’nin ilk kez düzenlediği konferansa 90 firmadan 200 ‘i aşkın kişi katıldı.

Aday havuzunda kadın olmadan karar vermeyin

Konferansa katılan tüm konuşmacılara teşekkür ederek sözlerine başlayan LEAD Network Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tavus Mumcu, Muhtar Kent’in çeşitlilik ve kapsayıcılık konularını gündeme getirmesi ve değişimin teşvik edilmesinde önemli bir rol model ve lider olduğunu söyledi. “Kadınların iş hayatında pek çok önyargıyla mücadele etmek ve kendilerini tekrar tekrar kanıtlamak zorunda kaldığını hatırlatan Mumcu, “Bu mücadelede kadınların LEAD Network gibi bir işbirliği ağında bir araya gelmesi kariyer gelişimlerine fayda sağlıyor.  Buna destek olmak için eğitim komitemizin hazırladığı “LEAD to LEAD Mentörlük programını çok anlamlı  buluyorum. Bir yıl devam edecek programda sektörün üst düzey yöneticileri LEAD Network üyesi geleceğin kadın liderleriyle deneyimlerini paylaşacak, onlara yol gösterici olacak” dedi.

Mumcu, sektörde kapsayıcılık ve çeşitliliğin artması için ilk adım olarak aday havuzunda kadın olmayan pozisyonlara işe alımların kadın adaylar oluşana kadar bekletme önerisi getirdi. Mumcu sözlerini şöyle sürdürdü; “Kurumların iş başvurularında kadın adaylara daha fazla yer vermesi bir insan kaynakları politikası, hatta şartı olmalı. Ancak bu konuda yalnızca insan kaynakları departmanı yöneticilerine değil genel müdür ve CEO düzeyinde yöneticilere de büyük görev düşüyor. Adaylarla görüşme aşamasında içerisinde kadın adaylara yer verilmediği fark edildiği anda ilgili yöneticinin süreci durdurması ve bu adaylar içerisine kadınlar da dahil edilinceye kadar beklemeyi tercih ettiğini belirtmesi bu alanda atılmış büyük bir adım olacaktır.”

Kadınların sadece perakende sektöründe değil ekonomik tüm alanlarda varlığının ülkemizin büyümesi için büyük önem taşıdığının da altını çizen Mumcu, “ Ülkemiz ne yazık ki OECD ülkeleri arasında bu anlamda en alt sırada. Çalışabilecek kadın nüfusunun sadece yüzde 34’ü işgücüne katılıyor. Üst yönetimdeki kadın sayısına baktığımızda da durum hiç iç açıcı değil. Ekonomik alanda kadın ve erkek eşitliğinin sağlanması için , bu hızla gidersek 217 yıl gerekiyor. İş hayatındaki kadınların erkeklerden ortalama yüzde 20 daha az kazanması da vermemiz gereken bir başka mücadele alanı. Bu mücadelecinin ilk adımı farkına varmak. Çünkü erkeklerin üçte ikisi hatta kadınlar bile bu durumun farkında değil.”

21. yüzyıl “kadınların asrı “ olacak.

Konferans konuşmacıları arasında yer alan Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent ise şunları söyledi: “Kadınlarını eğitimde ve kariyer hayatında ileri taşımayan toplumların gelişimlerinin de yetersiz kalacağına inanıyorum. Çocukluğum Pakistan, Bankong, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde geçti. Ve gördüm ki kadınlar kazandıklarını çocuklarına ve onların eğitimine harcıyorlar. Cinsiyet ayrımcılığına son vererek kadınların iş hayatındaki yerini ve başarılarını kabullenmemiz gerekiyor. Coca Cola’ya ikinci adam olarak atandığımda üst düzey kadın oranı yüzde 18, orta kademe ve pipeline ise yüzde 22 oranlarındaydı. Sonra yatığımız bir araştırmada ürünlerimizin yüzde 68’ini kadınların aldığını görünce bir bağlantı kopukluğu olduğunu düşündüm ve bunu düzeltmemiz gerektiğine inandım. Tüketiciler ile aramızdaki o sinerji ve empatiyi kuracak olanlar kadın çalışan ve yöneticilerdi. Bir buçuk sene sonra CEO olduğumda üst ve orta kademe yönetimimizde çalışan kadın oranı yüzde 40’ı ve pipeline seviyesinde çalışan kadın oranı ise yüzde 50’lere ulaşmıştı. İlk kadın Afrikalı-Amerikalı CFO da benim dönemimde atandı.”

 

“Benim kariyer hayatım boyunca hiç kadın yöneticim olmadı ama keşke olsaydı da bu deneyimi yaşayabilseydim. Ama çok kadın yönetici arkadaşım vardı ve onların güçlüklerine yakından şahit oldum. Bu empatiyle hareket ettim her zaman. Dünyada var olan cinsiyet eşitsizliğine mutlaka elbirliği ile çözüm getirmeliyiz. Kadınların başarısı ekonomik refahı da getirecektir. Ben yirmi birinci asrın “kadınların asrı” olduğuna inanıyorum. Ancak alınacak daha çok yol var ve burada da bizim altın üçgen dediğimiz sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve kurumların daha aktif olması gerekiyor. Herkes elini taşın altına koymalı.”

Hedef 2020’de kadın yönetici ve çalışan sayısını yüzde 5 artırmak…

LEAD Network Kurucu ve İcra Kurulu Üyesi Annelie Verstraaten ise globaldeki çalışmalarına değinerek, “Avrupa’da yetenekli kadın işgücünü perakende ve tüketici malları  sektörüne çekmek, iş sahasındaki kalıcılıklarının sürekliliğini sağlamak, bilgi, tecrübe, eğitim destekleri sağlamak ve kadın liderlerin sayısını, itibarını, etkilerini arttırmalarında destekleyici olmak en önemli misyonumuz. 2012 yılında başlayan yolculuğumuzda bugün 140 üretici ve 80 perakendeciden oluşan 2 bin 300 üyeye ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünya genelindeki yöneticilerin yalnızca yüzde 26’sı kadın… Bu nedenle Lead Network olarak perakende ve tedarik zincirinde cinsiyet eşitliğinin sağlanması sürecinin hızlandırılmasını taahhüt ediyoruz. Hedefimiz 2020 itibarıyla bu sektörlerde var olan kadın çalışan ve yönetici sayısını yüzde 5 oranında artırmaktır” dedi.