Ekim 2018 kahvaltı konuğumuz Mehmet Nane oldu

LEAD Network Türkiye perakende gurularından Mehmet T. Nane’yi dinledi.

“Her krizin içinde fırsatlar da var, önemli olan bunu görebilmek”

Perakende ve tüketici malları sektörlerinde çalışan kadın liderleri destekleyen, üst düzey kadın yöneticilerin sayılarını artırmayı ve gelişimlerine katkıda bulunmayı misyon edinen LEAD Network; 4 Ekim 2018’de gerçekleştirdiği, 62 kişinin katıldığı toplantısında, Türkiye’nin perakende sektörünün en eski isimlerinden Mehmet T. Nane’yi ağırladı. Toplantıda; derneğin üyeleri ve üye olmak için gelen katılımcılar, LEAD Network Türkiye Başkanı Füsun Tavus Mumcu‘nun açılış konuşmasının ardından, keyifli bir kahvaltı eşliğinde, sektörün profesyonelleriyle tanışma ve kaynaşma fırsatı buldu.

Aileden perakendeci olan Mehmet T. Nane kariyerine Emlak Bank’ta başladı. Daha sonra Demir Bank ve Demir Yatırım’da yatırım bankacılığı alanında çalışırken, ağırlıklı perakende şirketleri ile çalışması, kariyerini bu alana yöneltmesinde büyük rol oynadı. Sabancı Holding’i takiben; TeknoSA, CarrefourSA’da Genel Müdürlük görevlerini yaptı. Şu anda Pegasus Havayolları’nın Genel Müdürlüğünü yürütüyor.

LEAD Network Türkiye’nin başlattığı L2L mentörlük programında mentör olarak destek veren Mehmet T. Nane, 4 Ekim 2018 toplantısında keyifli bir sunum yaptı. Özellikle zihinleri en çok meşgul eden ekonomik gidişatla ilgili görüşlerini paylaşan Nane, ‘Ekonominin bu noktaya geleceği aslında FED Başkanı Bernanke’nin 2011’de likiditeyi keseceğiz demesiyle başladı’ dedi. Şu anda bir cari açık olduğunu, nüfusu genç bir ülke olarak tüketimin yüksek olduğunu, altyapı yatırımlarının geri dönüşünün olmaması gibi sebeplerle ekonomide sıkıntı olduğunu iletti.

Bu ekonomik ortamda nasıl yaşamalıyız?

‘Hem özel hayatımızda hem de iş ortamında girdi çıktıya iyi bakmalıyız. Vücudu kurtarmak için kol kesmekten imtina etmemeliyiz’ diyen Nane, çalışanlarda yapılacak kesintilerin, etkisinin psikolojik olacağını ekledi. Eğer yapılması gerekiyorsa, çok ciddi bir değerlendirme ışığında, bunun hakkaniyetli bir şekilde yapılması gerektiğini ekledi. Pegasus’ta verimlilik esasıyla öncelikleri yeniden belirlediklerini ve gelecekteki giderlerini azaltmak yoluna gittiklerini belirten Nane, böylece bu zor döneme daha güçlü girdiklerini belirtti.

Yönetimini kadın ve erkeklerin eşit temsil ettiği şirketlerde verimlilik %30’a kadar artıyor.

Şirketlerdeki cinsiyet eşitliğini desteklemek ve bu konuda farkındalık yaratmak üzere 40 kişi ile kurdukları Yanındayız Derneği’nden bahseden Mehmet T. Nane, ‘Kadınların yönetsel kabiliyetlerinin daha yüksek olduğuna inanıyorum. Araştırma sonuçlarına göre kadın ve erkek eşit bir yönetimin olduğu şirkette verimlilik %30 oranında artıyor’ dedi. Yanındayız Derneği ile şirketlerde yapacakları bilinçlendirme çalışmalarını AÇEV ile yürüteceklerini belirten Nane, Gani Müjde ve Mert Fırat ile bu amaçla filmler yapacaklarını da ekledi.